„Автомати“, „роботи“, CVT – всички тези видове автоматични трансмисии имат своите предимства и недостатъци. Но какво, ако именно последното се прояви при класически автоматик, и то рязко и неочаквано? Експерти разказват в какви случаи може да се задейства авариен режим в тези скоростни кутии и какво трябва да се направи.
Когато се активира аварийният режим на работа на автоматичната скоростна кутия, автомобилът спира да реагира адекватно на натискане на педала за газта и губи динамика. Ако автоматичната трансмисия е влязла в авариен режим на работа, това може да показва наличието на сериозни неизправности, включително механични повреди на корпуса на автоматичната трансмисия , износване на преобразувателя на въртящия момент, разрушаване на трансмисионни елементи или запушване на клапана. Също така могат да възникнат ограничения в работата на тази скоростна кутия , ако окабеляването е повредено, захранването е нестабилно или температурните сензори и входящият вал са повредени.
Преминаването на автоматичната трансмисия в авариен режим може да бъде причинено от механични и хидравлични неизправности, недостиг на трансмисионна течност или ниска ефективност на блока за управление. Ако аварийната работа на кутията е свързана с повреда на основните части и възли, включително хидравличния блок, температурен сензор или индикатор за въртене на вала, ще са необходими сериозни ремонти.
Може да има много причини за неизправността на това устройство и собственикът на автомобила не винаги може самостоятелно да идентифицира източника на проблема. За точна диагноза е най-добре да се свържете със специалист, като това трябва да стане възможно най-скоро. Освен това, ако кутията изведнъж „покаже характера си“ по време на шофиране, казват експертите има голяма вероятност някои компоненти да се нуждаят от подмяна.
И вече в сервизния център техниците ще могат бързо да извършат пълна диагностика: съвременните автомобили с автоматична скоростна кутия от всякакъв тип са оборудвани с електронен блок за управление, който ви позволява да идентифицирате неизправността чрез кода за грешка.
Но трябва да сте наясно, че продължителна работа на трансмисия, работеща в авариен режим, ще доведе до бързо износване на повредените елементи, което ще наложи да се предприемат драстични мерки, включително подмяна на кабели, електронно оборудване и дори цялата трансмисия, предупреждават експертите.
За да се намали изключително рискът от поредна повреда на автоматика, изискваща дълъг и сложен основен ремонт, експертите препоръчват да се придържате към прости правила. На първо място, избирайте внимателно своето двигателно масло и винаги пълнете само това, което е най-подходящо. Освен това е препоръчително да изключите рязкото ускорение от стила си на шофиране и като цяло да се опитате да се движите плавно. Ясно е, че тези техники са полезни за всяка скоростна кутия, но в случая на за автоматиците те са от особено значение.
Поставете оценка:
☆
☆
☆
☆
☆
Оценка 2.4 от 13 гласа.