Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив, съобщи БНР.
Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов. Работил е също с Тео Лувенди, Тон де Леув (по време на международни ателиета) и Анатол Виеру (специализация 1995-1996). Участва и в композиционния семинар в Райнсберг, Германия, където работи с Паул-Хайнц Дитрих и Фридрих Голдман. От 1993 г. дирижира хор „Проф. Васил Арнаудов“ – Русе. През 1996-а основава в Русе Младежки фестивален оркестър, с който участва в МФ „Мартенски музикални дни“. Драгомир Йосифов е член на българската секция на ISCM, многократно участва като композитор и изпълнител във фестивала „Музика нова – София“. Негова музика е звучала в САЩ, Германия, Австрия, Чехия, Словакия, Швейцария, Румъния, Полша и Украйна.
През периода 2003-2006 г. е редовен докторант към Института по изкуствознание при БАН. След защита на дисертация е назначен за научен сътрудник в същия институт.
През 2012-а след конкурс е назначен за диригент на Смесения хор на БНР, а в края на същата година поема поста главен диригент на хора. Преди по-малко от седмица Йосифов завърши записа с оркестъра на БНР на Петата симфония на Васил Казанджиев, чиято 90-годишнина бе отбелязана преди месец.
Голям концерт под диригенството на Драгомир Йосифов бе насрочен за утре – 1 ноември, Деня на народните будители.
Ето последната покана за концерт, която големият музикант изпрати чрез социалната мрежа буквално преди ден до обичащите класическата музика:
„Уважаеми граждани – именно граждани! – на Пловдив! Позволявам си да се обърна пряко към вас: Интелигенцийо, театрали, писатели, художници… хм, музиканти – елате на концерта, с който Пловдивската опера ще почете и ще припомни за двама големи български композитори – Константин Илиев и Васил Казанджиев. Първият навършва 100 години в райските селения, където звучи прекрасната и тайнствена музика, отказана ни тук. Вторият – негов ученик, негово музикално дете, скоро стана 90 – нека има дни пред себе си. Йосиф Бродски има стихотворение, казва се „Конец прекрасной эпохи“ (Свършекът на прекрасната епоха). Това поне да отпразнуваме, дами и господа. Връщам се от репетиция на Седемте Багатели за кларинет и виолончело на К. Илиев, неговото най-нежно и криптирано завещание/сбогуване със света и най-вярна пътечка нагоре. Такава радост е да слушаш и помагаш на музиканти като Анет Артинян и Сесилия Алкалде, като Дамяна Димитрова и Димитър Наков, да свириш с Кирил Пенчев, Кармен Телфеян, Йордан Вичев! Грамотни, млади, възхитителни артисти.
… да свириш, може би за последен път на сцена сам. Последната пиеса на К. Илиев – Solo per Clavistella.
В тази музика се виждат, трептят цветовете на ДиКиро, ГеоргиБожиловите странни архитектури, яростта на Енчо Пиронков, благородството на Златю Бояджиев. Но в звуци!
Не зная, може би прекалявам.
А може би – недостатъчно
През последните 7 години маестро Драгомир Йосифов беше диригент на Хора на Опера Пловдив.
Колективът на Опера Пловдив изказва искрени съболезнования на семейството му! „Нека духът му намери покой на светло място сред своите музикални вдъхновители! Ще пазим спомена за неговата ерудиция, изтънчен вкус и безрезервна отдаденост към значимото изкуство! Дълбок поклон пред паметта му!“
Днес във фоайето на Дом на културата „Борис Христов“ е поставена съболезнователна книга в памет на Драгомир Йосифов.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com