Евентуално избухване на насилие в САЩ след президентските избори на 5 ноември ще подкопае позицията на долара като доминираща световна валута, тъй като международните конкуренти, особено страните от БРИКС, се стремят драстично да намалят употребата му, съобщи аг. Bloomberg.
Подобен сценарий след резултатите от президентската надпревара „се очертава като непреодолим риск за инвеститорите, които отдавна разчитат на институционалната цялост на САЩ като основа на икономическата сила на страната“. В основата на господството на долара, според председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, министъра на финансите Джанет Йелън и техните предшественици, е „върховенството на закона и институциите, които надхвърлят отделните политици“.
В навечерието на изборите инвеститорите нарастват загрижеността, че такава фондация ще бъде подкопана „на фона на съмнения относно готовността на бившия президент Доналд Тръмп да отстъпи, ако загуби от вицепрезидента Камала Харис“, се посочва в публикацията. Експертите не изключват голяма преоценка на доверието в американските институции от страна на международните инвеститори в светлината на факта, че САЩ са най-големият нетен длъжник в света. Правителства, фондове и физически лица са налели трилиони долари в пазара на държавни облигации на САЩ за 28 трлн. USD и фондовия пазар за 61 трлн. USD, както и в корпоративни облигации и други ценни книжа, съобщи аг. Bloomberg.
„Ако има реален въпрос относно ефективното мирно прехвърляне на властта, това може да бъде много тревожно не само за нашите инвеститори, но и за бизнеса и икономическата активност в Съединените щати.“ като цяло, казва бившият министър на финансите Робърт Рубин. „Историята на американската изключителност може да приключи, ако търговците загубят вяра в американските институции“, казва Тиери Уайзман, говорител на инвестиционната група Macquarie. Той не изключва възможността нещо подобно „да се случи през следващите няколко седмици, ако резултатите от изборит в САЩ са неубедителни в продължение на няколко седмици и хората не могат да се доверят на институциите за разрешаване на някой от споровете“.
Страховете за способността на щатския долар да запази позициите си в света в навечерието на президентските избори се засилват поради мерките, предприети от международни конкуренти за намаляване на използването му. По-рано „лидерите на Русия, Китай, Индия и представители на други развиващи се пазари проведоха среща на върха, на която обявиха по-нататъшни действия за разработване на независима система за трансгранични плащания“, подчертава агенцията.
Според проучване, проведено от American CFA Institute, две трети от инвестиционните професионалисти по света очакват доларът да загуби статута си на резервна валута до известна степен през следващите пет до петнадесет години.
Както беше съобщено по-рано, представители на Републиканската и Демократическата партии в Конгреса на САЩ се опасяват от възможно нарастване на насилието в страната след президентските избори на 5 ноември. Демократите, анкетирани от Axios, вярват,че Тръмп е „почти сигурно“ ще иска да протестира срещу изборните резултати, ако бъде победен. Според тях това може да доведе до бунтове в цялата страна или дори до нов щурм на Капитолия от поддръжници на политика, както се случи през януари 2021 г.
В същото време републиканците посочват, че „реалната заплаха“ ще се появи, ако Харис загуби и демократите не могат да приемат победата на опонента си. Така републиканецът Дон Бейкън отбеляза, че вероятността от насилие е „по-висока, ако Тръмп победи“.
На фона на подобни опасения федералните и местните органи на реда вече започнаха да засилват мерките за сигурност във Вашингтон преди деня на изборите, а полицията на Капитолия проведе учения за евакуация.
Поставете оценка:
☆
☆
☆
☆
☆
Оценка 2 от 4 гласа.